Kryptowaluty oraz czym jest Bitcoin?


Bitcoin (₿) to kryptowaluta, forma elektronicznej gotówki. Jest to zdecentralizowana waluta cyfrowa bez banku centralnego lub pojedynczego administratora, którą można przesyłać od użytkownika do użytkownika w sieci bitcoinów typu peer-to-peer bez potrzeby pośredników.

Transakcje są weryfikowane przez węzły sieciowe za pomocą kryptografii i rejestrowane w publicznej rozproszonej księdze zwanej blockchain. Bitcoin został wymyślony przez nieznaną osobę lub grupę osób używających nazwy Satoshi Nakamoto i wydany jako oprogramowanie open-source w 2009 r. Bitcoiny są tworzone jako nagroda za proces znany jako górnictwo (kopanie bitcoina). Mogą być wymieniane na inne waluty, produkty i usługi. Badania przeprowadzone przez University of Cambridge szacują, że w 2017 roku było 2,9 do 5,8 milionów unikalnych użytkowników korzystających z portfela kryptowaluty, z których większość korzystała z bitcoinów.


Bitcoin był krytykowany za wykorzystywanie go w nielegalnych transakcjach, wysokie zużycie energii elektrycznej, zmienność cen, kradzieże z giełd oraz możliwość, że bitcoin jest bańką gospodarczą. Bitcoin był również wykorzystywany jako inwestycja, chociaż kilka agencji regulacyjnych wydało alerty inwestorskie dotyczące bitcoinów.


Trochę historii

Nazwa domeny „bitcoin.org” została zarejestrowana 18 sierpnia 2008 r. W dniu 31 października 2008 r. link do artykułu autorstwa Satoshi Nakamoto zatytułowany "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" został opublikowany na liście mailingowej kryptografii. Nakamoto wdrożył oprogramowanie bitcoin jako kod open-source i wydał go w styczniu 2009 r. Tożsamość Nakamoto pozostaje nieznana.

Odbiorcą pierwszej transakcji bitcoin był cypherpunk Hal Finney, który stworzył pierwszy system wielokrotnego użytku (RPOW) w 2004 r. Finney pobrał oprogramowanie bitcoin w dniu premiery, a 12 stycznia 2009 r. otrzymał dziesięć bitcoinów od Nakamoto. Inni pierwsi zwolennicy cypherpunk byli twórcami poprzedników bitcoin: Wei Dai, twórca b-money, i Nick Szabo, twórca bit gold. W 2010 r. Pojawiła się pierwsza znana transakcja handlowa wykorzystująca bitcoina, gdy programista Laszlo Hanyecz kupił dwie pizze Papa John's za 10 000 bitcoinów.

W dniu 3 stycznia 2009 r. sieć bitcoin została utworzona, gdy Nakamoto wydobywał pierwszy blok łańcucha, znany jako blok genezy.  Szacuje się, że Nakamoto wydobył milion bitcoinów przed zniknięciem w 2010 r., kiedy przekazał Gavinowi Andresenowi klucz ostrzegawczy i kontrolę nad repozytorium kodu. Andresen został później głównym programistą w Fundacji Bitcoin. Andresen starał się zdecentralizować kontrolę. Stworzyło to okazję do kontrowersji w celu opracowania przyszłej ścieżki rozwoju bitcoinów.



Ciekawostki

Chiny zakazały handlu bitcoinem, pierwsze kroki podjęto we wrześniu 2017 r., a całkowity zakaz rozpoczął się 1 lutego 2018 r. Następnie ceny bitcoin spadły z 9 052 USD do 6 914 USD w dniu 5 lutego 2018 r. Odsetek handlu bitcoinami w chińskim renminbi spadł z ponad 90% we wrześniu 2017 r. Do poniżej 1% w czerwcu 2018 r.

W pozostałej części pierwszej połowy 2018 r. Cena bitcoin wahała się między 11 480, a 5 848 USD. W dniu 1 lipca 2018 r. cena bitcoina wynosiła 6 343 USD. Cena z 1 stycznia 2019 r. wyniosła 3.747 USD, co oznacza spadek o 72% w 2018 r. oraz spadek o 81% od najwyższego poziomu w historii.

Na ceny bitcoinów negatywnie wpłynęło kilka włamań lub kradzieży z giełd kryptowalut, w tym kradzieże z Coincheck w styczniu 2018 r., Coinrail i Bithumb w czerwcu oraz Bancor w lipcu. Przez pierwsze sześć miesięcy 2018 r. zgłoszono kradzież z giełd 761 mln USD kryptowalut. Wpłynęło to na cenę Bitcoinów, mimo że inne kryptowaluty zostały skradzione w Coinrail i Bancor, ponieważ inwestorzy martwili się o bezpieczeństwo wymiany kryptowalut.


Blockchain

Łańcuch blockchain to rosnąca lista rekordów, zwanych blokami, które są połączone za pomocą kryptografii. Każdy blok zawiera kryptograficzny skrót poprzedniego bloku, znacznik czasu i dane transakcji (ogólnie przedstawiane jako drzewo Merkle).

Z założenia łańcuch bloków jest odporny na modyfikację danych. Jest to „otwarta, rozproszona księga rachunkowa, która może skutecznie rejestrować transakcje między dwiema stronami w sposób weryfikowalny i trwały”. Do wykorzystania jako księga rozproszona łańcuch bloków jest zazwyczaj zarządzany przez sieć równorzędną, która zgodnie z protokołem komunikuje się między węzłami i weryfikuje nowe bloki. Po zarejestrowaniu dane w dowolnym bloku nie mogą być zmienione z mocą wsteczną bez zmiany wszystkich kolejnych bloków, co wymaga zgody większości sieci.